1. Ewidencja i rozliczanie czasu pracy
Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest jednym z podstawowych wymogów dokumentacyjnych obciążających pracodawcę. Prawidłowo prowadzona ewidencja jest podstawą do poprawnego rozliczenia czasu pracy pracownika, co ma zasadniczy wpływ na właściwe ustalenie wynagrodzenia za pracę.
Przygotowujemy ewidencję czasu pracy zgodną z Kodeksem Pracy, Ustawą o Czasie Pracy Kierowców i Głownego Inspektora Pracy. Pracujemy na programach uzywanych przez ITD, PIP, Policję, Izbę Celną oraz Straż Graniczną. W ewidencji zamieszczamy informację o urlopach wypocznkowych i chorobowych, nieobecności pracownika oraz nadgodzinach, dyżurach i pracy w porze nocnej, a także ilości przepracowanych godzin w krajach Europejskich, w których obowiązuję płaca minimalna. Na zyczenie klienta sporządzamy również ewidencję wstecz za dowolny okres.
O wiele bezpieczniej i komfortowo jest, jeżeli zawczasu przygotujemy się do ewentualnej kontroli ITD i PIP. Dlatego też poprawne tworzonie dokumentacji jest bardzo ważne. Prowadzimy analizę błędów przy tworzeniu dokumentacji (tarczek analogowych i cyfrowych plików), poprawność zawieranych umów, zaświadczeń a także wyposażenie kierowców w niezbędne dokumenty . Przygotowujemy dla Państwa pełne zestawienie wykroczeń spowodowanych przez kierowców, ciągłości w kilometrach, oraz uchybienia w pracy tachografów. Przygotowany raport za dany okres wraz z ewentualnymi sankcjami finansowymi przekazywane jest do wglądu pracodawcy.
Jeżeli samemu prowadzisz analizę i tworzysz ewidencję czasu pracy, bądź robi to firma zewnątrz i masz wątpliwości czy robione jest to poprawnie. Po to właśnie jesteśmy, abyś mógł spać spokojnie. Specjalnie dla Ciebie przeprowadzimy audyt tworzonej dokumentacji i wskażemy Ci ewentualne uchybienia, bądź utwierdzimy Cię w tym, że wszystko jest poprawnie robione.
4. Odwołanie od decyzji ITD i PIP
Jeśli w Twojej firmie odbyła się już kontrola i wg Ciebie kara nałożona przez Inspekcje Transportu Drogowego lub Państwową Inspekcję Pracy została nałożona niesłusznie lub z zawyżonymi kwotami, to dobrze, że trafiłeś do Nas. Najpierw dokonamy analizy dokumentacji a nastepnie sporządzimy pismo odwołujące od decyzji ITD lub PIP oraz będziemy reprezentować przed tymi instytucjami podczas odwołania oraz w przyszłości, gdy taka kontrola się powtórzy.
Pracodawca ma obowiązek dbać o zdrowie i życie swoich pracowników. Musi im zapewnić bezpieczne i higieniczny warunki pracy. Jest również zobowiązany zapoznać wszystkich pracowników z zasadami bhp jakich muszą przestrzegać wykonując swoją pracę. Szkolenia z zakresu bhp są jedynymi, obowiązkowymi szkoleniami, na jakie pracodawca musi skierować pracownika. Prowadzimy szkolenia z Zasad BHP, które mają zapewnić pracownikowi wiedzą na temat:czynników środowiska pracy,
» powodujących zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników,
» przepisów i zasad bhp niezbędnych do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku,
» odpowiedzialności za nieprzestrzeganie przepisów bhp,
» wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób,
» postępowania w razie awarii,
» udzielania pomocy osobie, która uległa wypadkowi,
» szkolenia z zakresu czasu pracy kierowców.
Większość błędów jakie popełniane są przez kierowców spowodowane jest ich niewiedzą. Bardzo często wiele tych błędów jest regularnie popełniane co skutkuję obciążeniem dla właściciela firmy jednocześnie podczas kontroli na drodze, jak również kontroli ITD lub PIP w firmie. Dzięki takim szkoleniom uświadamiamy kierowców jakie błędy popełniają i co muszą zmienić, a co poprawić aby na przyszłość unikać kar podczas kontroli.
6. Sczytywanie danych z tachografów i kart
Obowiązkiem przewoźnika jest sczytywanie danych kart kierowcy co 28 dni zaś z tachografu cyfrowego 90dni. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje sankcjami finansowymi nałożonymi przez Inspekcję Transportu Drogowego. Przedsiębiorca, który nie pobrał danych z:
* kart kierowców – grozi kara w wysokości 500 zł za każdego kierowcę,
* tachografu cyfrowego grozi kara w wysokości 500 zł za każdy pojazd
Oferujemy terminowe sczytywanie danych z kart kierowców oraz tachografów cyfrowych.
7. Regulamin pracy i wynagradzania
Regulamin wynagradzania jest podstawowym dokumentem przedstawiającym politykę płacową firmy, a także definiującym zasady przyznawania, naliczania oraz wypłacania pracownikom pensji. Oferujemy Państwu tworzenie nie tylko regulaminu wynagradzania, ale także regulamin pracy. Dostosujemy najkorzystniejszy system i rozkład czasu pracy oraz okres rozliczeniowy i porę nocną.
8. Płaca minimalna: MiLoG, Loi Macron
Kolejne Państwa Europejskie wprowadzają płace minimalne, które obowiązują także pracowników delegowanych. Doświadczenie, kwalifikacje oraz praca na profesjonalnych oprogramowaniach dotyczących rozliczeń kierowców sprawiają, że kontrola w Twoim przedsiębiorstwie będzie tylko formalnością. Rozliczamy wszystkie płace minimalne w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy.